История, традиции, достижения учреждения образования

До 1966 года в Лиде под номером 6 существовала только начальная школа, здание которой находилось на улице П. Осипенко. 15 августа 1966 года закончилось строительство нового двухэтаж-ного строения на улице Куйбышева, 31

Первым директором школы был Паторский И.С., заместителем директора –Древич Т.В.

В 1966-67 году в школе училось 923 ученика. Всего было 24 класса.

В классах насчитывалось по 42-44 человека. На первом году работы занимались только в первую смену. Учились до 31 мая. Экзамены сдавали все классы вместе на коридоре и в спортивном зале. На «4» и «5» учебный год окончили 218 учащихся, отличников было 56.

Директорами школы в разное время работали:

Кашпар В. Н. — заслуженный учитель БССР, который руководил педагогическим кол-лективом на протяжении 20 лет, благодаря которому сегодня школа сохранила свои лучшие традиции;

Черниченко Л.Н. — с её именем связано начало истории кадетских классов СШ№6;

Препляско Г.Ф. — руководила педагогическим коллективом на протяжении 18 лет, способствовала развитию кадетского движения, вносила новизну и творчество в работу учреждения образования;

Трембач И.Ф. — директор школы с 16 июня 2020 года.

Ими гордится школа

ЦИЛЕНЬТЬ Валерий Антонович (22.09.1969)

Заслуженный мастер спорта, бронзовый призер Олимпийских игр (1996), 4-е место на Олимпийских играх (2000),бронзовый призер чемпионата мира (1994), победитель первенства СНГ среди молодежи (1991).

26-гадовы кучаравы прыгажун, цэлы сажань у плячах, ладымаючыся 21 чэрвеня на трэцюю ступень педэстала гонару, яшчэ ўсведамляў, што назаусёды ўпісвае свае імя ў гісторыю Аліімпійскіх гульняуі навечна забяспечвае сабе месца ў беларускіх энцыклапедыях.

Побач з прозвішчамі паэтау, вучоных, князёў, грамадскіх дзеячаў, кампазітараў, выдатных спартсменаў цяпер заўсёды будзе друкававацца: ЦІЛЕНЬЦЬ ВАЛЕРЫЙ АНТОНАВІЧ, 22. 09. 1969г. Ліда,  беларускі спартсм­ен (грэка-рымская барацьба). Майстар спорту міжнароднага класа. Закончыў СШ №6 г.Ліды, Гродзенскі дзяржаўны універсітэт (1995 г.). Бронзавы прызёр ХХYІ Алімпійскіх гульняў (Атланта, 1996 г.). Пераможца і прызёр рэспубліканскіх і міжнародных спаборніцтваў.

Упершыню за стогадовую гісторыю Алімпіяд ураджэнец Ліды прыняў удзел у Алімпійскіх гульнях і ўпершыню ўзышоў на алімпійскі п'едэстал. Можам ганарыцца: побач з нашымі землякамі — акадэмікам А. Мігдалам, кампазітарам К. Горскім, міністрам Л. Хгтруном, Героямі Сацыялістычнай Працы В. Слуком і Е. Ярмантовіч — зямля лідска нарадзіла яшчэ і выдатнага спартсмена. Былі дасягненні ў лідскіх спартсмена станавіліся яны майстра спорту, чэмпіёнамі рэспублікі і СССР сярод школьнікаў: Ларыса Давідзюк, Іван Александровіч, Iгар Міхальчук. Чэмпіёнкай Еўропы сярод моладзі была Наташа Казлова, чэмпіёнам света сярод моладзі — Ігар Міхальчук, але такі поспех — першы.

Алімпійскія гульні — асаблівая спартыўная падзея, у далёкія часы на перыяд правядзення гульняў спыняліся ваенныя дзеянні Мільёны спартсменаў мараць аб удзеле, і толькі адзінкі становяцца Пераможцамі. Беларускія барцы класічнага стылю ўсяго чатырь разы за сорак гадоў атрымлівалі алімпійскія медалі: О Караваеўу 1960 г., I. Каныгін у 1980 г., К. Маджыдаў) 1988 г., С. Дземяшковіч ) 1992 г. На Алімпіядзе ў Атланце да іх далучыліся адразу трое: А. Паўлаў (найлягчэйшая вага), С. Ліштван (цяжкая вага) і Валерырый Ціленьць (да 82 кг).

Грэка-рымская або класічная барацьба — адзін са старажытнейшых відаў спорту: спаборніцтвы па класічнай барацьбе праводзіліся на ўсіх Алімпіядах. Ад барцоў-класікаў патрабуюцца вялікая фізічная сіла, вынослівасць, умение цярпець і здольнасць узрывацца тады, калі сілы на зыходзе, калі пот залівае вочы, а салернік ні ў чым не збіраецца ўступаць. Барцам-класікам нельга ўжываць захопы ніжэй пояса, падножкі, падсечкі, у іх не бывае нечаканых узлётаў і перамог. Да поспеху ідуць гадамі, сотні тысяч разоў шліфуючы прыёмы і камбінацыі, адпрацоўваючы вынослівасць, набываючы вопыт. Класічная барацьба выхоўвае Атлетаў і сапраўдных Мужчын.

Маэстро Молчанов

Молчанов Александр Ярославович

Дата рождения: 26 октября 1974 г.

Место рождения: город Лида

Образование: СШ № 6 г. Лида, Белорусский государственный театрально-художественный институт

Театр: Национальный академический театр имени Янки Купалы (с 1999 г.)

Город: Минск

Александр Молчанов - актер Национального академического театра имени Янки Купалы (с 1999 года). Окончил Лидское педагогическое училище, Белорусский государственный театрально-художественный институт (академия искусств).

Роли в театре: Сымон («Сымон-музыка»), Дирижер («Маэстра»), Симон («Брат мой, Сiман...», Янка Здольник («Тутэйшыя»), Деметрий («Сон у чарадзейную ноч пасярэдзiне лета»), Джордж Пигден («№ 13»)... За исполнение главной роли в спектакле «Маэстра» получил диплом «За лучшую мужскую роль» в театральном конкурсе XIII Минского международного кинофестиваля «Лістапад».

Адамчук Иван Чеславович, директор Ваверской СШ

Ничипор Виталий